Zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich na Dojlidach.
Historia tego miejsca sięga XV wieku, kiedy na tym terenie znajdował się dworek z grodem należący do Jakuba Raczki Tabutowicza.
Kolejnymi właścicielami posiadłości byli m.in. Chodkiewicze, Jan Piotr Sapieha, Krzysztof Radziwiłł i od 1698 r. Braniccy.
W tamtym czasie na terenie posiadłości znajdowały się zabudowania folwarczne, ogrody użytkowe, stawy z groblą, po której biegł gościniec zabłudowski, karczma i młyn ze stawem na rzece Białej.
W 1856 r. posiadłość nabył senator Aleksander Kruzensztern, który w latach 60-tych XIX w. wybudował pałac o charakterze neorenesansowej włoskiej willi z wieloma elementami klasycystycznymi.
Jednocześnie dosadzono wiele drzew i krzewów w stylu swobodnego parku krajobrazowego, które współcześnie tworzą przepiękny park ze starodrzewem.
Ciekawostką jest fakt, że w 1897 roku pałac gościł cara Mikołaja II, gdy ten odwiedził Białystok. Działo się to już za czasów, gdy właścicielką pałacu była hrabina Zofia Rüdigerowa.
W 1922 roku Jerzy Rafał Lubimirski stał się gospodarzem tego miejsca. Rozbudował istniejący nieduży browar i sprawił, że Dojlidy stały się siódmym największym producentem piwa w Polsce. Poszerzył park, dosadzając wiele nowych drzew i zadbał o stawy, które w najlepszych latach dawały 50.000 kg ryb w ciągu roku.
Zawierucha II wojny światowej i czasy PRL-u były trudnym okresem dla pałacu i parku.
W 1998 roku miasto Białystok sprzedało podupadły pałac Wyższej Szkole Administracji Publicznej. W wyniku problemów finansowych uczelni i ostatecznym jej zamknięciem, pałac w 2020 roku został sprzedany prywatnej spółce.
Mamy nadzieję, że ten zabytek niedługo odzyska swój blask i będzie jedną z historycznych wizytówek Białegostoku.
Informacje do tego artykułu zaczerpnęliśmy przede wszystkim ze stron internetowych:
https://zabytek.pl/.../bialystok-zespol-palacowo-parkowy...
oraz
http://dworypogranicza.pl/.../14-bialystok-palac...
Zdjęcia: Shelby.by - fotograf Białystok/Polska